«Դատախազության մասին» օրենքի սահմանված կարգավորումների համաձայն` դատախազների թեկնածությունների ցուցակի կազմման համար, ինչպես նաեւ գլխավոր դատախազի տեղակալի թափուր տեղ առաջանալու դեպքում մրցույթ հայտարարելու համար տեղեկատվությունը հրապարակվում է, ի թիվս այլնի, նաեւ 3000 տպաքանակ ունեցող մամուլում:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանի խոսքով՝ կարգավորումներով նախատեսվում են նաեւ տեղեկատվության տարածման եւ հրապարակման այլ գործիքակազմեր, որոնք առավել համահունչ են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման արդի միտումներին:
Ուստի, Կառավարությունն առաջարկում է փոփոխություն կատարել վերոնշյալ օրենքում եւ թեկնածությունների ցուցակի կազմման համար, ինչպես նաեւ գլխավոր դատախազի տեղակալի թափուր տեղ առաջանալու դեպքում մրցույթ հայտարարելու համար տեղեկատվությունը հրապարակել ՀՀ հրապարակային ծանուցումների պաշտոնական ինտերնետային կայքում եւ դատախազության կայքէջում:
Պատգամավորները կարեւորել են առավել արդյունավետ իրազեկման միջոցների կիրառումը: Անդրադարձ է եղել թղթային ձեւաչափով ծանուցումների ստացմանը:
Զեկուցողի խոսքով՝ նախատեսվում է 2023 թ. անցում կատարել քրեական գործերով վարույթի էլեկտրոնային ռեժիմին, որն առավել արդյունավետ կդարձնի գործընթացը:

Замминистра юстиции: “В 2023 г. намечается переход к электронному режиму производства по уголовным делам”
Согласно положениям закона “О прокуратуре”, информация для составления списка кандидатов в прокуроры, а также при объявлении конкурса на замещение вакантной должности заместителя Генерального прокурора публикуется, в числе других, также в печати с тиражом 3000 экз.
По словам заместителя министра юстиции РА А.Саргсян, положениями предусмотрены и другие инструменты распространения и публикации сведений, более соответствующие современным тенденциям развития информационных технологий.
Правительство в связи с этим предлагает внести соответствующие изменения в вышеуказанный закон.
Депутаты подчеркнули важность использования более эффективных средств уведомления. Упоминалось также о получении извещений в бумажном варианте .
По словам докладчика, в 2023 г. намечается переход к электронному режиму производства по уголовным делам, что сделает процесс более эффективным.
Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам вынесла положительное заключение по инициативе.